Contact Me

Monday, January 12, 2015

Halos

Still no picture.


This last week, I tried something new. For the last few years I wondered what Halos tasted like. If you are not familiar with Halos, they are like very small tangerines. I refused to buy 3 or 4 pounds at an exorbitant price. Last week, I was saying this to a produce worker. He volunteered to give me a sample. That 1/2 Halo convinced me.


I had just bought a bag of tangerines that were horrible. Plus, I had just bought a 4 lb. bag of navel oranges. Of course, I had run out of oj and did not buy more. I am on the verge of becoming ill with symptoms coming and going every day. Hopefully, this glut of citrus will help me overcome.


Where have Halos been all my life? Quite frankly, they taste more like the tangerines I have eaten all my life, not like the tangerines I bought this year.  They are so expensive that I will have to take out a bank loan to buy a second bag!


Cuties are supposed to be delicious, too. But, I do not need more citrus now. Plus, I am allergic to citrus...sigh.


Update: Halos are a variety of mandarins. Cuties are a variety of Clementines.




Your turn
Am I the last person on earth to try a Halo? Do you like them? Are Cuties delicious, too?

16 comments:

  1. I thought you too might have an Angel visiting. I have never heard or Halos or Cuties in regard to fruit. Are they expensive because it is not there proper season? Though most citrus is a Winter fruit isn't it...What do you call expensive? Don't answer if that is a rude question. I think 99 cents a kilo for Watermelon is expensive but bought some. It too wasn't that great. But $2.99 for Bananas is good. Strange...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Barb,
      3 lbs for $5.97. I THINK There were about 22 or something in there. They are so expensive to me that I will have to ask for Halos for gifts...lol. Angels...lol. Citrus does not grow where I live, These are from CA, so I suppose they are a winter fruit.

      The bags says "California mandarins pure goodness, sweet.* seedless* easy peel" So, it is a variety of mandarin. This must be what the sell in the cans.

      I pay $0.44/lb for bananas. Watermelons sell by the watermelon. I don't know how much a piece of watermelon is per slice.

      Delete
  2. Hi Linda...you can't be the last person because I have not had Halos or Cuties. Do they have seeds? Some tangerines are loaded with seeds and are so annoying. We have not had good luck with citrus this year, too pithy and not sweet.

    ReplyDelete
    Replies
    1. carol,
      No seeds and so sweet. Read the answer above to Barb's question. The navel oranges have been good. I only bought this last bag of nasty tangerines. These are the worst tangerines ever! Look for Halos or Cuties.

      Delete
  3. Halos? Cuties?
    Add me to the list of people who have not had them (or heard of them).

    ReplyDelete
    Replies
    1. EC,
      They are obviously so popular in this town, that I thought I was the last person to try them or eat them. I don't feel so bad now. Thanks. They are a variety of mandarins.

      Delete
  4. I always thought Halos and cuties were the same thing. Are they different? They are great for packing in lunches because they are so easy to peel. But we never seem to eat them all and end up throwing them out.

    ReplyDelete
    Replies
    1. M Ripples,
      Peeling is incredibly easy, and I can imagine a child can peel these easily. There will be nothing to throw out from this bag. I am gobbling them down. And, I feel much better. Maybe I needed lots of Vitamin C.

      Delete
    2. Halos are mandarins and Cuties are clementines.

      Delete
  5. The Halos are mandarins and the Cuties are clementines or vice versa. I always forget which is which. They are soooooo good. Linda I don't know if you have Publix there but they have them on sale occasionally and there is usually a coupon for $1 off a bag a couple of times again.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Anne,
      You got it exactly right. I can price-match from Publix at WM. Publix is about 25- and 50-miles away--Decatur and Huntsville. However, since Food World left, we are getting a Publix about a mile from me. I have the Sunday paper, so I will make sure to check out Publix in a bit. Thanks for that.

      Delete
  6. They both are very delicious, and quite frankly I could not tell them apart in a side-by-side taste test -- there is more variation within them than between them. And while they are very expensive on a WEIGHT basis, they actually work out to be fairly cheap per fruit. All you are really missing out on is the water, the flavor and nutrition is more concentrated in the smaller fruits.

    ReplyDelete
  7. Linda They are basically the same. Have a look http://www.eatlikenoone.com/what-is-the-difference-between-cuties-halos.htm

    The difference is pretty much in the trademark. . There is a difference in the availability of the fruit that the different companies have. My favorites are the early season CUTIES. They don't peel as easily as later fruit but to my taste they are a stronger, brighter, bolder taste. My daughter and her boys eat a bag/box every other day for the entire season! I find that there is nearly always a coupon in the weekly inserts that offers between 50¢ and $1.50 per box. Here they are usually sold as either a 3 or 5 lb box.

    ReplyDelete
  8. Clementines and mandarins are each a variety of Citrus reticulata - one has seeds the other doesn't (don't you just love Google for all the info). There is also a brand called Clem 'n Tina's. I buy which ever is cheapest and I buy at "cost per fruit". Most bags here are 5# for $5.97 and have about 30 in each bag. Since I have 2 servings of fruit per day that comes out to 15 days or about $.40 a day/ $.20 per fruit. Kiwi's are usually $.35 each and one is a serving. Those are the 2 cheapest fruits that I can eat. As we are on a limited budget and I'm on a strict diet for diabetes I always compute price per serving of my food - besides I'm a little OCD about all things financial.

    ReplyDelete
  9. I NUB NUB NUB those. I could eat an entire bag. Every once in a while we will get a good sale on them and Den and I eat them for days. Now you got me hoping that they will go on sale soon.

    ReplyDelete
  10. I love them both, but I never realized the difference till you told me. I've been schooled.

    ReplyDelete

For the present, I am taking comment moderation off the blog.